SEO практика
316 subscribers
43 photos
3 videos
16 files
1.88K links
Телеграм канал на групата "SEO практика" - практическо SEO.
Бележник https://sp.jump.bg/
FB https://t.co/tIVyhNzfLt
Download Telegram

Едно кейс стъди за априлсикя ъпдейт.

Стигнали са до извода, че повечето сайтове, които са паднали за best думите и т.н. са тригърнали някакъв нов филтър за овъроптимизация.

Основната идея е вътрешните линкове да не включват екзакт мачове на думата, и думите от h1 и метай тайтъла да не се повтарят в другите хединги на страницата.

Друго интересен момент, който са забелязали, са ентититата. За това доста сме говорили, за това няма да зачеквам темата.

Дискусия https://www.facebook.com/groups/seopraktika/permalink/866134897661052/

Здравейте "SEO хора", къде можем да видим статистика, колко от заявките в "search query"-то на Google Bulgaria са с "local intent", напр. по ниши и населени места ;-)

Дискусия https://www.facebook.com/groups/seopraktika/permalink/866776524263556/

Dimo сподели днес в чата една добра статия за вътрешен линк билдинг.

Дискусия https://www.facebook.com/groups/seopraktika/permalink/866858447588697/

Дайте да анализираме, това е афилийт сайт за кафе, който явно гугъл го е наказал за нещо. Какви са му проблемите според вас?

leascoffee.com

Дискусия https://www.facebook.com/groups/seopraktika/permalink/866920584249150/
Удобен темплейт за данни от аналитикс и сърч конзолата в Google Data Studio. За съжаление ако искате да правите промени е платен, но демото за лични нужди е достатъчно - https://datastudio.google.com/u/0/reporting/91ace184-7610-4228-8ae3-5dbbbd5fc430/page/oLY0/edit

Супер супер полезно четиво. Оставям и темплейт за data studio - https://datastudio.google.com/u/0/reporting/d588991b-42b1-4a8d-a349-b9e6dd213672/page/LuBV

Дискусия https://www.facebook.com/groups/seopraktika/permalink/867566934184515/

Поговорихме с още един участник, Стефан, в състезанието на Jump.bg за него и неговият проект https://whyichosehostingfrom.com/ . Надявам се да ви е полезно.
___

D: Стефан, кажи няколко думи за себе си? С какво се занимаваш, как попадна на SEO, какъв смисъл намираш в него?

Стефан Даскалов: Привет Димо, основната ми дейност е Offline и online търговия от не толкова далечната 2016г. Като започнах да работя за себе си знаех, че задължително трябва да имам адекватно онлайн присъствие, и SEO си дойде покрай онлайн проектите. Започнах да чета и тествам, и след като видях резултатите се задълбочих. Смисъл виждам голям, тъй като резултати се задържат във времето, за разлика от рекламите, разбира се, ако не те тресне някой ъпдейт.

D: Тоест твоята основна дейност е екомерс и покрай него неминуемо си погледнал към SEO? Лични или клиентски проекти движиш, или и двете?

Стефан Даскалов: Да, Екомерса ме храни към момента, и работя само и единствено мои проекти. Имам богат опит с управление на екипи и работа с клиенти, така че вече целя, да намаля директният контакт с клиенти, особено в SEO. В процес на обмисляне и разработка са няколко онлайн проекти, които целят пасивни доходи без да е нужно да се работи ежедневно с клиенти. Та малко или много вече SEO ми е поддейност.

D: В състезанието ти започна с чисто нов домейн, което си носи негативи в краткосрочен и позитиви в дългосрочен план, както виждаме и при класирането ти. Ти започна от задни позиции, но с времето и изграждането на абсолютно семантично релевантен на нишата домейн, достигна до първо място. Това планирана стратегия ли беше?

Стефан Даскалов: В състезанието не планувах да се включвам, но както всяка история за SEO е замесен Оги. Та още в самото начало на Маркетона се бяха записали основно колежки, и в един предишен чат Оги ме жегна с въпроса "Абе няма ли някой с топки да се включи?". И така започна всичко. Стратегията с нов домейн избрах, не само заради дългосрочните плюсове, но и защото смятах, че е по-трудно да се класираш над домейни с висок авторитет. И когато е по-трудно, резултатите са по-сладки. А семантиката си е задължителна, както за състезанието, така и за всички онлайн проекти според мен.

D: На сайтът ти виждам основният лендинг е на хоума, повторението на точната фраза е 19 пъти в 1400 думи статия, имаш много видео, таблици. Нататък си направил и няколко поддържащи статии от които линкваш към лендинга с неточни анкъри(поне тези, които погледнах). Има ли точни анкъри от помощните? Това съгласно новите тенденции за избягване на преоптимизация на анкър облака ли е? Като цяло разкажи как виждаш ти онсайт оптимизацията на лендинг?

Стефан Даскалов: Да хоума таргетира фразата за маркетона, и останалите страници (избрах да не са публикации, за да тествам дали това ще се хареса на Google) обогатяват семантиката около хостинг услугите. Точни анкъри има на не повече от 2-3 места в целия сайт, не само за да има разнообразие, но и да има логика. Не може във всяка страница да слагам "Защо избрах хостинг в Jump?", пък и наскоро четох едно кейс стъди за деоптимизация, заради таз годишните ъпдейти.
Хоума линква към всички помощни страници, а те обратно в повечето случаи с анкър хостинг, хостинг в jump, или друг подходящ от текста. И като цяло стратегията ми е съдържанието да е изключително лесно разбираемо от всеки, който го чете. Ясно е че не всеки разбира от хостинг и целта ми е, дори и някоя баба да попадне на http://whyichosehostingfrom.com/ да разбере що е то хостинг, домейн и за какво се използва.

D: Благодаря. Ти, поне доколкото се вижда от инструментите, не правиш масивен външен линк билдинг. Виждам два външни линка от два сравнително силни сайта - Актуално и Експерт и 2 от по-слаби сайтове. Ние сме говорили и преди с теб, че не криеш връзките. На такава стратегия ли наблягаш - малко на брой, но от силни домейни връзки?

Стефан Даскалов: Не ги крия, но пък и инструментите не ги виждат в част от случаите. За конкретният сайт, според конзолата Google хваща 10 линкващи

Дискусия https://www.facebook.com/groups/seopraktika/permalink/868181627456379/
Интересен начин за реклама - в нюзлетърите на известни сайтове. Някои от тях имат и уеб версии, така че може да се ползват и за линк билдинг
https://letterwell.co/marketplace/

https://www.seowl.co/title-rewrite-checker/ попаднах на безплатен Google Title Rewrite Checker показващ разликата в page title-a и title in serp-a. На места в зависимост от разминаванията има предложения за промяна на page title-a.

Готиното е, че може да се зареди директно sitemap и да се разгледат множество url-и.

Дискусия https://www.facebook.com/groups/seopraktika/permalink/868245317450010/

The page experience rollout is complete now, including updates to Top Stories mobile carousel. Changes to Google News app have started to rollout as well and will be complete in a week or so.
https://twitter.com/googlesearchc/status/1433503909742534658
.

Дискусия https://www.facebook.com/groups/seopraktika/permalink/868880837386458/

Наблюдавам една промяна в SERP вчера и днес – указват, че има 2 резултата от един сайт като втория го изместват леко вдясно, предполагам с идеята да не подвеждат потребители 👇

Дискусия https://www.facebook.com/groups/seopraktika/permalink/870183287256213/

интересно наблюдение чичо глен, явно на първи е имало пак сериозен ъпдейт. Grigor дето говорихме по-рано.

Дискусия https://www.facebook.com/groups/seopraktika/permalink/870200597254482/

Страниците сираци(страници без вътрешни връзки към тях) - как да ги намерим и да решим дали да ги изтрием или да ги вържем вътрешно и защо са вредни.
https://www.contentkingapp.com/academy/orphan-pages/
.

Дискусия https://www.facebook.com/groups/seopraktika/permalink/870295997244942/

Скоро се чудех в чата към групата защо хората изоставиха HTML sitemaps , които за големите сайтове наистина са си предизвикателство, но за малки няма никакъв проблем да се генерират и така ще се избегне проблема с появата на orphan pages, за който скоро говорихме. Попаднах на добър коментар за тяхната роля за достъпността на съдържанието:

"If your website is aiming to be accessible (at least Level AA) then you have to meet the "Multiple Ways" [1] criterion which is described as "More than one way is available to locate a Web page within a set of Web pages except where the Web Page is the result of, or a step in, a process".
Providing an HTML site map is one of the possible solutions to that [2]
[1]:https://www.w3.org/WAI/WCAG21/Understanding/multiple-ways.html
[2]:https://www.w3.org/WAI/WCAG21/Techniques/general/G63
.

Дискусия https://www.facebook.com/groups/seopraktika/permalink/871430270464848/

Безплатен курс за начинаещи в SEO. Имате два дни да се възползвате.

Дискусия https://www.facebook.com/groups/seopraktika/permalink/872523357022206/
Това е интересна услуга - показва представители на коя компания посещават сайта ви (предполагам по IP) и засега е безплатна.
https://clearbit.com/resources/tools/visitor-report
The Psychology of TikTok Duets: Analyzing Collaborative Content