SPEKA
7.93K subscribers
7.33K photos
1.02K videos
4 files
10.5K links
Медіа для тих, хто горить технологіями
🔥 Сайт: https://speka.media

🤝 тримайте зв'язок:
щодо смм-контенту: @stasia_comms
щодо колонок на сайті: @Orest_rt
комерційні пропозиції: @VitNov

📩 надіслати реліз: [email protected]
Download Telegram
​​Ранкова SPEKA: акції Pfizer в Україні, сто вакансій від «Дії» та робот, що смажить картоплю. Згадуємо найцікавіші новини 4 листопада

Купити акції Pfizer в Україні: НКЦПФР пустила в обіг цінні папери ще 12 компаній

Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку України дала старт обігу цінних паперів ще 12 міжнародних компаній. Відтепер українці зможуть інвестувати в акції Nike, Pfizer, Starbucks, Walt Disney та ін. Повний список можна переглянути за посиланням.

Загалом українські інвестори тепер можуть інвестувати у 85 цінних паперів іноземних емітентів.

Настав час розбити скарбничку.

Мінцифри розширює команду підтримки

Міністерство цифрової трансформації шукає понад 100 людей у команду підтримки «Дії». Зарплатна гілка – 13-26 тис. грн.

Наразі у команді працює 26 людей. На одного фахівця припадає 576 діалогів на день. Аби все встигнути, один працівник мав би говорити за зміну впродовж 220 годин.

Одразу видно: буде запара.

СБУ розсекретила Armagedon

Служба безпеки України встановила особи хакерів всесвітньо відомого угруповання Armagedon, які здійснили понад 5000 кібератак на держоргани та об’єкти критичної інфраструктури України.

Злочинцями виявились офіцери «Кримського ФСБ», а також зрадники, які перейшли на бік РФ під час окупації півострова у 2014 році. СБУ встановила хакерів поіменно та перехопила їхні розмови.

Армагедон, у вас проблеми.

Microsoft змінює гендиректора GitHub

15 листопада 2021 року новим генеральним директором GitHub стане Томас Домке. Раніше він обіймав посаду директора з продуктів.
Домке буде підпорядковуватись Джулії Ліусон, президенту підрозділу розробників Microsoft.

Чинний гендиректор Нат Фрідман після трьох років роботи у GitHub йде у відставку.

Google та Пентагон: компанія прямує до оборонної угоди, попри протести співробітників

Google має намір відновити
роботу з Пентагоном. Корпорація будет надавати Міністерству оборони США свої технології. Три роки тому компанія відмовилась від проєкту Міноборони після заперечень співробітників.

Ймовірно, Google братиме участь у військовому проєкті Joint Warfighter Cloud Capability. Напрацювання компанії допоможуть використовувати штучний інтелекту у військовій галузі.

Партнер, якому непросто відмовити.

Boeing працює над космічним інтернетом

Федеральна комісія зв'язку США ухвалила проєкт Boeing для розгортання інтернету з космосу. Boeing хоче надавати доступ в інтернет приватним та бізнес-користувачам, а також урядовцям.

Компанія планує запустити 132 супутники на низьку навколоземну орбіту на висоті 1056 км. Також Boeing виведе 15 супутників на «негеостаціонарну орбіту».

У Starlink та Amazon з'явиться серйозний конкурент.

Робот зі штучним інтелектом зможе смажити їжу

Американський стартап Miso Robotics презентував друге покоління робота-смажильщика Flippy 2.

Штучний інтелект ідентифікує продукт, підбирає режим приготування, готує та розміщує у зоні для гарячого зберігання.

Новий робот більш швидкий та адаптований, ніж оригінальний Flippy, основною місією якого було приготування ідеального бургера.

Раптом захотілося їсти.
​​Facebook вводить платні підписки на блогерів. Підтримати авторів можна буде за допомогою сервісу Facebook Pay в обхід 30-відсоткової комісії App Store

Facebook запускає бонусну програму для авторів контенту. Підписники зможуть фінансово підтримати улюблених блогерів за допомогою сервісу Facebook Pay, який генеруватиме прямі посилання на оплату. Це дозволить обійти 30% комісію від Apple, яку компанія стягує за будь які фінансові транзакції в застосунках на App Store. До 2023 року Facebook не буде стягувати власну комісію за платні підписки.

Також соцмережа запускає бонусну програму. За кожного підписника, який зареєструється в Facebook Pay, компанія платитиме блогерам від $5 до $20. До кінця 2021 автори контенту зможуть отримати до $10 тис. бонусів. Щоб почати заробляти на контенті, власник аккаунту повинен мати не менше 10 тис. підписників та дотримуватись правил мережі не порушувати права інтелектуальної власності, не просувати азартних ігор, сплачувати податки тощо. Загальний фонд програми – $1 млрд.

Новий сервіс наразі доступний у 27 країнах світу. Нажаль, України серед них немає.

Для відзначення найвідданіших підписників з’являться спеціальні позначки, які виділятимуть їх з-поміж тих, хто буде менш активним у фінансовій підтримці авторів контенту.
​​Прощавайте, черги: українцям дозволили змінювати місце реєстрації онлайн

Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт про зміну місця реєстрації онлайн. «За» проголосували 238 депутатів.

На порталі чи у застосунку «Дія» людина зможе вказати адресу фактичного проживання та отримати підтвердження від власника житла. Для цього не потрібно буде ходити до ЦНАПу та заповнювати документи. Заяву опрацюють упродовж доби.

Що передбачає закон:

▪️місце реєстрації не надає людині право власності на житло, а лише повідомляє державу, де проживає особа;
скасовує штамп та паперову довідку про місце реєстрації до ID-картки;

▪️оформити пенсію, документи та отримати медичну допомогу можна буде без прив’язки до місця реєстрації;

▪️ територіальні громади вестимуть реєстри лише в електронному форматі.

Наразі послуга експериментально працює у семи містах.
​​Кібербезпека як вхідний квиток на глобальні ринки. Колонка Галини Василевської, SocialBoost

СyberAccelerator Lead у SocialBoost Галина Василевська у колонці для SPEKA розповідає, яких принципів кібербезпеки потрібно дотримуватися бізнесу для роботи у міжнародному середовищі

Кількість кібератак щороку збільшується. Оператор послуг з кібербезпеки CrowdStrike у 2019 році зафіксував 35 тис. вторгнень у мережі своїх клієнтів, а у першому півріччі 2020-го їх було майже 41 тис.

Кібербезпека стає одним із головних трендів сучасного технологічного світу, адже:

◾️ у 2020 році обсяг ринку кібербезпеки зріс на 13%, до $156,24 млрд. Очікується, що надалі він щорічно збільшуватиметься на 14,5% і через шість років сягне $352,25 млрд;

◾️ обсяг інвестицій у кібербезпеку у 2020 році перевищив інвестиції в AdTech і становив $7,8 млрд;

◾️ за першу половину 2021 року у світі з’явилося десять «єдинорогів» у галузі кібербезпеки.

Великий бізнес збільшує інвестиції у кібербезпеку і вибудовує відповідні процедури співпраці з зовнішніми контрагентами. Щоб виходити на найбільші світові ринки, важливо відповідати певним вимогам до безпеки даних. Особливо це стосується компаній, які працюють у B2B. Окрім того, кібербезпека — важливий чинник під час оцінювання стартапів потенційними інвесторами.
Є три базові питання кібербезпеки, на які варто звернути увагу компаніям, що планують роботу на міжнародному ринку.

1️⃣ Процеси і процедури

Якщо компанія збирається працювати у корпоративному сегменті, їй потрібно чітко прописати процеси і процедури щодо кібербезпеки.

Пошук міжнародного партнера зазвичай відбувається у два етапи:

1) request for proposal — коли велика компанія розміщує комерційну пропозицію;
2) vendor assessment — процедура оцінювання, яку зобов’язана буде пройти обрана компанія.

На другому етапі серед іншого оцінюють стан кібербезпеки, зокрема:
▪️як і де зберігаються дані (тип сховища, юрисдикція, відповідність технічним вимогам);
▪️ як захищені дані клієнтів (дієва система захисту даних — конкурентна перевага для компанії).

2️⃣ Страхування — базовий захисний механізм

Велика компанія, обираючи вендорів, завжди має думати про те, які гарантії виконання зобов’язань надає підрядник. Однією з таких гарантій може бути наявність страхування, що убезпечить замовника від фінансових втрат, навіть якщо ви не зможете виконати свою частину угоди.

На міжнародному ринку зазвичай компанії пропонують:

▪️ загальне страхування (general liability insurance);
▪️ страхування, пов’язане з кіберінцидентами (cyber liability insurance).

Для кожного типу страхування компанія надає перелік процедур, які вона використовує для розрахунку страхової премії. Якщо серед них є процедури технічного захисту та програми навчання персоналу, то вартість страховки знижується.

3️⃣ Відповідність технічним стандартам

Розроблення продуктів у регульованих індустріях (фінансові технології, охорона здоров’я) має посилені вимоги безпеки. Якщо ви створюєте цифрові продукти для них, тоді подбайте, щоб вони відповідали вимогам безпеки даних, описаних у політиках App Store та Google Play Market.

Відповідність стандартам безпеки також відкриває доступ до хмарних сховищ із додатковим типом захисту: AWS, Google Cloud, Microsoft Azure.

Чому Україна може стати світовим хабом із кібербезпеки

З одного боку, в Україні багато технологічних талантів, світові техногіганти відкривають тут свої офіси, а ринок праці у галузі технологій невпинно зростає. З іншого боку, Україна за останні роки стала полігоном для випробування різних технологій та підходів хакерів. Ми на 17-му місці у рейтингу найбільш атакованих країн та входимо до першої трійки за кількістю атак на соцмережі.

Ці чинники дають Україні шанс стати світовим хабом для найбільших компаній із кібербезпеки. Це чудовий спосіб розвинути економіку та покращити імідж країни.
​​Ровер Curiosity знайшов у марсіанському ґрунті органічну сполуку

NASA опублікувало результати дослідження піску, зібраного ровером Curiosity у марсіанських дюнах Багнольда.

Вчені виявили у ньому сліди аміаку, а також органічної сполуки — бензойної кислоти. Знахідка підкріплює гіпотезу про те, що у далекому минулому на Марсі існувало мікробне життя.

Де брали зразки

Дюни Багнольда — це чорні бархани у кратері Ґейл, що утворився приблизно 3,5-3,8 млрд років тому внаслідок метеоритного удару. Марсохід Curiosity вивчає цю місцевість від 2012 року. Вчені припускають, що на дні кратера колись була водойма, про що свідчить рельєф, схожий на дельти земних озер та річок.

Як робили аналіз

У попередніх експериментах Curiosity здобував зразки марсіанського ґрунту за допомогою буріння. Цього разу він зібрав матеріал ковшем прямо з поверхні планети, а потім помістив його у розчин хімічних реагентів — такий спосіб аналізу називають «мокрим». Щоб ідентифікувати виявлені сполуки, їх порівняли із сотнями тисяч даних у базі Національного інституту стандартів та технологій США (NIST).

Що знайшли і чому це важливо

Марсіанський ґрунт мільйони років піддається іонізувальному випромінюванню, тож навряд чи там могла зберегтися органіка у незміненому вигляді. Аналіз виявив сліди фосфорної кислоти, фенолу та ще декількох наразі неідентифікованих високомолекулярних сполук.

Ще одна знахідка — аміак, що утворюється у процесі розкладання азотовмісних органічних речовин. І найголовніше, вченим вдалося відшукати значні сліди бензойної кислоти — органічної сполуки, що потенційно може свідчити про «живе» минуле Марса.
​​Пізньоранкова SPEKA: COVID-сертифікат про одужання, перегони повітряних машин та нейроалхімія. Згадуємо найцікавіші новини 5 листопада

Від $70 тис. до $180 тис. на рік: найбільш високооплачувані посади в американському IT

За даними компанії Robert Half, у 2021 році найбільш високооплачуваною IT-посадою в США стала позиція архітектора хмарних обчислень. Зарплатна гілка для цієї посади становить $153,750 — $180,500 на рік. Архітектор ПЗ заробляє від $150,500 до $180,250.

Всього у списку 18 посад. Детальний перелік можна подивитись за посиланням.

Не так вже й далеко від топових зарплат в Україні.

EPAM купив офіс в Україні за $34,9 млн

Аутсорсингова IT-компанія EPAM купила офіс в Україні за $34,9 млн. Згідно з квартальним звітом компанії, EPAM зобовязався розрахуватися з продавцем до кінця 2021 року.

Саму угоду компанія підписала у 2019 році. Проте будівництво будівлі під офіс на той момент не було закінчене. Інші деталі не розголошуються.

Чекаємо запрошення на екскурсію.

У «Дії» з’являться COVID-сертифікати про одужання

З наступного тижня невакциновані українці, які перехворіли на COVID-19, зможуть отримати цифровий COVID-сертифікат про одужання у застосунку чи на порталі «Дія».

Документ дозволить відвідувати заклади та пересуватись в жовтій та червоній зонах карантину протягом 90 днів.

Сертифікат про одужання буде формуватись лише для тих, у кого лікар встановив діагноз COVID-19 від моменту запуску функції та надалі. Обов’язковою підставою для його генерації буде медичний запис лікаря про встановлений діагноз, який повинен бути внесений в електронну систему охорони здоров’я.

Ну, нарешті.

Штучний інтелект буде шукати формули ліків

Корпорація Alphabet створила компанію, яка шукатиме формули ліків за допомогою штучного інтелекту (ШІ). Допомагати новій компанії під назвою Isomorphic Laboratories будуть напрацювання іншої «доньки» Alphabet – DeepMind.

Алхімія нейронних мереж.

Alauda Aeronautics провела перші у світі перегони повітряних машин

Повітряні автомобілі Mk3 пролетіли 300 м на висоті 15 м. Переможець розігнався до швидкості 155 км/год.

У перегонах брали участь безпілотники. Вони готуються до серії повітряних перегонів у стилі «Формули-1». У повноцінних перегонах братимуть участь до чотирьох команд. У кожній з них буде по два пілоти.

Чудеса на віражах.

Штучний інтелект відновив картину Пікассо

Лондонський стартап Oxia Palus відтворив картину Пабло Пікассо, яка понад сто років залишалася прихованою під іншою картиною «Сніданок сліпого».

За допомогою штучного інтелекту та цифрової обробки, стартап зміг відокремити шари зображення. Після цього нейромережа доопрацювала картину.

Пікассо вже не з нами, але справа його живе.
Black Friday is coming: 7 листопада ПриватБанк ненадовго призупинить роботу сервісів

У ніч на 7 листопада 2021 року ПриватБанк короткочасно призупинить проведення транзакцій по картках, роботу Приват24 для фізосіб і бізнесу. Оновлення ПЗ процесингового центру пройде з 01:00 до 04:30.

Також пройдуть регламентні роботи у мережі банкоматів, терміналів самообслуговування й POS-термінальної мережі банку.

Банк пояснює це настанням високого сезону купівельної активності. Він починається з «чорної» п’ятниці, яка цьогоріч пройде 26 листопада, й завершується різдвяними розпродажами.

Щороку обсяги операцій клієнтів з картками ПриватБанку зростають на 20%. Процесинговий центр банку обробляє понад 70 тис. карткових платежів щохвилини.
​​Сьогодні вночі не працюватиме «Дія» – з 00:00 до 07:00

У ніч на 7 листопада з 00:00 до 07:00 генерація документів та замовлення послуг у застосунку «Дія» будуть недоступні. Про це у своєму Telegram-каналі повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. Технічна перерва у роботі сервісу пов’язана із переїздом «Дії» до нового дата-центру.

«Якщо вам потрібен, наприклад, COVID-сертифікат на цей час, згенеруйте його заздалегідь, – закликає міністр. – Головне — не розлогінюйтесь із застосунку. Так у вас все буде, а якщо вийдете — вже не зможете замовити сертифікат».

Мінцифри також повідомляє, що команда підтримки «Дії» працюватиме в українських аеропортах всю ніч, щоб допомогти пасажирам отримати COVID-сертифікат та успішно полетіти з країни.
​​Українська команда NAVI виграла головний світовий турнір з CS:GO і заробила $1 млн

Вчора пізно вночі завершився престижний кіберспортивний Major-турнір з CS:GO — PGL Major Stockholm 2021. Українська команда NAVI виграла чемпіонат, перемігши у фіналі європейську команду G2 Esports з рахунком 2:0 — 16:11 на карті Ancient та 22:19 на Nuke. За перше місце NAVI отримали $1 млн.

PGL Major Stockholm вважається головним світовим турніром з Counter Strike. Він пройшов вперше за два роки і тривав з 26 жовтня до 7 листопада. NAVI не зазнали жодної поразки протягом усього турніру.

До складу команди NAVI з CS:GO входять українці Олександр s1mple Костилєв та Валерій B1t Ваховський, а також росіяни Деніс electronic Шаріпов, Кірілл BoombI4 Михайлов та Ілля Perfecto Залуцький.

Олександр s1mple Костилєв з рейтингом 1,47 став найкращим гравцем Major-турніру за версією порталу HLTV.org.
​​ZipCharge Go: перша у світі портативна зарядка для електромобілів

Британська компанія ZipCharge представила перший портативний зарядний пристрій для електромобілів. ZipCharge Go має розмір валізи, а ємності його акумулятора вистачає на 30 км подорожі. Зарядити електромобіль за допомогою цього пристрою можна за приблизно 30 хвилин.

ZipCharge Go надійде у продаж 2022 року. Вартість зарядки наразі невідома, але виробник планує надавати її в оренду за підписною моделлю за 49 британських фунтів на місяць (приблизно $67).

Корпус пристрою виготовлений з алюмінію та переробленого пластику. Використовувати ZipCharge Go можна за будь-яких погодних умов, а вбудовані ручки та колеса дозволяють легко його транспортувати. Пристрій підтримує 4G, тому можна віддалено моніторити заряджання.

Нещодавній звіт компанії Ofgem свідчить, що неможливість заряджати авто вдома є основною причиною, чому покупці авто не готові перейти на електромобілі. ZipCharge вже працює над павербанком, який зможе забезпечити запас ходу в 65 км.
​​Чому Microsoft зараз коштує дорожче за Apple. Колонка Олександра Краковецького

Наприкінці жовтня компанія Microsoft випередила за ринковою капіталізацією Apple, яка останніми роками рідко поступається першою сходинкою. На ранок 8 листопада Microsoft коштує $2,52 трлн, Apple — $2,48 трлн. CEO DevRain Олександр Краковецький розповідає, чому це сталося саме зараз і чому ці компанії взагалі не варто порівнювати

Попри те що мене справедливо можна назвати фаном Microsoft, свого часу я був одним із перших iOS-розробників в Україні і світі і вже понад 10 років активно користуюся гаджетами від Apple — iPad, iPhone, MacBook тощо. Крім того, одним із основних напрямів компанії DevRain є розробка на Xamarin під iOS та Android.

Тому я активно стежу за життям як Microsoft, так і Apple, і дуже не люблю, коли порівнюють ці дві компанії, оскільки спільного у них майже нічого немає. Microsoft — це софтверна B2B-компанія, що заробляє на сервісах і технологіях для бізнесу. Apple — B2C-компанія, яка продає девайси кінцевим користувачам. Усі маркетплейси, програмні продукти Music, TV, iCloud існують лише для того, щоб продавати якомога більше девайсів. Microsoft та Apple не є прямими конкурентами, оскільки revenue streams у них абсолютно різні.

Apple — це емоції і бренд, якому приділяють дуже багато уваги. У стрічці SPEKA слово Apple зустрічається набагато частіше, ніж слово Microsoft. При цьому розробки Microsoft використовують чи не всі компанії зі списку Fortune 500. На продуктах Microsoft написано безліч застосунків, сайтів, і навіть Apple використовує деякі продукти та сервіси Microsoft або принаймні використовувала раніше. ЗМІ полюбляють писати про Apple у позитивній тональності, водночас про Microsoft зазвичай розповідають у негативному або нейтральному контексті.

Кілька років тому сталася важлива подія — Microsoft очолив Сатья Наделла, який різко розвернув стратегію компанії. Microsoft припинила воювати з представниками галузі open source і стала одним із найбільших контриб’юторів у світі відкритого коду. Продукти і сервіси компанії запрацювали на всіх платформах (свого часу застосунки часто виходили спочатку на iOS/Android, а вже потім на Windows Phone, від чого дуже злилися фанати). Microsoft вчасно долучилася до cloud-перегонів, круто конкурує на ринку гейм-консолей, лінійки Surface не поступаються продукції Apple, у компанії є сотні SDK для більшості популярних мов програмування.

Microsoft Azure. GitHub. LinkedIn. Найкраща у світі безкоштовна IDE — Visual Studio Code. І, звісно, абсолютне домінування на ринку офісних продуктів (насамперед завдяки Microsoft 365, який навіть найзапекліші хейтери визнають хорошим продуктом). А ще Power Platform, комодизація і демократизація AI, Dynamics 365 — і цей список можна продовжувати довго. Microsoft показує стабільне зростання, рекордні прибутки та прогнозований розвиток. Останній часом компанія не потрапляє у скандали, а навпаки, впроваджує етичні кодекси в усі аспекти своєї діяльності.

Apple, своєю чергою, постійно намагається стрибнути вище завищених очікувань інвесторів, користувачів та ЗМІ. Коли їй це вдається — акції ростуть, і Microsoft опиняється на другому-третьому місці. Якщо анонси не дуже вдалі — Apple просідає, а Microsoft наздоганяє.

Так сталось і цього разу. Для Microsoft 2021-й — активний рік щодо запуску Windows 11, Visual Studio 2022, нової лінійки Surface, нових сервісів Microsoft 365 і Azure та рекордний трекшн Microsoft Teams. І на цьому тлі очевидно, що акції ростуть.

У Microsoft майже десяток продуктів, які приносять понад $1 млрд прибутку щороку. Тобто Microsoft для інвестора стратегічно привабливішакомпанія, бо диверсифікує свої прибутки, тоді як Apple дуже залежить від одного-двох продуктів (більшу половину прибутків компанія отримує від продажу одного продукту — iPhone).

Думаю, і у Apple, і у Microsoft все буде добре.

Бо Apple — то front-end, а Microsoft — то back-end, і одне без одного не працюватиме.
​​Розробник бездротових зарядних станцій для електросамокатів Meredot залучив $350 тис. інвестицій

Компанія-розробник бездротових зарядних станцій для електросамокатів Meredot залучила $350 тис. фінансування. Про це команда стартапу розповіла редакції SPEKA. Стартап отримав кошти у межах посівного раунду від Overkill VC, Ukraine Invest та бізнесмена Олександра Криворучка. Meredot використає кошти на випуск комерційних версій та запуск пілотних проєктів.

Засновник Meredot — чернігівець Роман Бисько. До заснування стартапу він протягом п’яти років обіймав посаду СТО компанії BlackNova. Натепер Meredot базується у Ризі.

Meredot розвиває мобільну інфраструктуру B2B для операторів електросамокатів. Компанія пропонує електричні заправні станції для бездротового заряджання самокатів.

Система Meredot складається з двох частин:

◼️ бездротової зарядної станції (панель керування та паркувальний майданчик), яку можна монтувати у громадських місцях або біля офісу клієнта, також ці станції можна підганяти під різні типи самокатів та заряджати до 20 самокатів одночасно;

◼️ адаптера, який встановлюється безпосередньо на самокат (це робитиме дилер Meredot або локальний сертифікований установник, для власників електросамокатів послуга буде безкоштовною).

У 2019 році компанія виграла грант 50 тис. євро на розвиток інноваційної технології бездротового заряджання MePower, основний компонент бездротової заправної станції. У серпні 2021 року, компанія випустила комерційну версію бездротової зарядної станції. Вона сумісна з Segway, Xiaomi, Bird, Lime та Bolt. Влітку 2021 року стартап уклав партнерську угоду з Power Mobility та Z-move, щоб поширювати свої станції в Ізраїлі та адаптувати їх для Італії. У 2022 році Meredot представить свій продукт на виставці CES 2022 у Європейському павільйоні.
​​Гендиректор Prozorro Василь Задворний – про те, як залучати ІТ-кадри на перегрітому ринку

Листи для поштової розсилки SPEKA тепер пише не лише редакція, а й запрошені автори – підприємці, топменеджери та ринкові експерти. Наприкінці минулого тижня своїми думками з нашими підписниками поділився генеральний директор ДП «Прозорро» Василь Задворний. Він розповів, як державному підприємству вдається залучати IT-спеціалістів на перегрітому ринку. Публікуємо скорочену версію листа.

Що таке Prozorro

У 2016 році публічні закупівлі стали прозорими і повністю перейшли в онлайн. Сьогодні портал prozorro.gov.ua, де видно всі публічні закупівлі, щодня відвідують 50-60 тис. користувачів, а в самій системі Prozorro відбувається 1,5-2 тиc. аукціонів.

Отже, «Прозорро» — це ІТ-компанія, де з шести десятків співробітників майже половина — ІТ-розробники.

Останні рік-півтора ринок зарплат на ІТ-ринку стрімко зростає. Поки що ми не відчули значних труднощів під час пошуку кандидатів. Хоча рівень тривожності менеджменту на цю тему, звісно, підвищився. Але у нас є кілька секретів, завдяки яким нам вдається не тільки утримувати плинність ІТ-кадрів на рівні 5-10%, а й залучати нових фахівців. Розповім про п’ять основних.

1️⃣ Сила бренду. Не всі знають, що саме ми робимо і що ми державна компанія, але магія слова «Прозорро» часто спрацьовує. Ми одна з найбільш вдалих реформ в Україні, і це точно приваблює нові кадри.

2️⃣ Робота, яка впливає на країну і є важливою для сотень тисяч людей. Наша команда створює продукт, що впливає на державну систему, адже прозорі закупівлі — це фактично про те, як витрачаються кошти платників податків.

3️⃣ Рівень складності завдань. У «Прозорро» не буває тривіальних завдань. Робота тут — це не про додати нову кнопку в кабінет користувача, а, наприклад, розробити окремий електронний кабінет для контролюючих органів, щоб вони могли відстежувати закупівлі з порушеннями. І оскільки команда розробників невелика, то кожен відповідає не за частину фічі, а за цілу фічу. Це додає усвідомлення важливості того, що робить кожен член команди.

4️⃣ Атмосфера рівності та свободи. Як у будь-якій компанії, у нас є певна ієрархія, хоча всі ролі умовні, і насправді наша структура більшою мірою пласка, ніж горизонтальна. Є керівник компанії, його заступники (один з яких — SRUM Master, очолює команду розробників), продакт-менеджери, бекофіс. Будь-хто може запропонувати рішення для розвитку продукту, і його обговорять колегіально. Тож саме команда продактів що три тижні вирішує, які завдання першочергові, щоб узяти їх у спринт, а які мають почекати.

5️⃣ Фінансові умови. У нас медіанні зарплати (та інколи +10-15% до них). Тобто ми не вимагаємо від людей працювати на державу за їжу. Ми цінуємо їхню працю. У нас немає захмарних зарплат, але окрім них є квартальні премії, які залежать від виконання КРІ, та медична страховка. Усе це разом додає співробітникам мотивації.

Замість висновку

У Prozorro ти можеш за ринкову зарплату давати результат, який впливає на сотні тисяч людей і є важливим для 40-мільйонної країни. Ми пишаємося нашими кадрами і вдячні їм за ідейність, коли для людей важливіше те, що вони роблять, а не те, наскільки швидко багатіють. Саме таких ідейних ми завжди і шукаємо, а інші у нас просто не затримуються.

19 листопада SPEKA проведе зустріч, присвячену побудові HR-бренду. В івенті братимуть участь засновниця рекрутингового агентства VP Team Вікторія Придатко та Employer Brand Manager Reface Юлія Кравчук. Слідкуйте за анонсами на сторінках SPEKA!
Web Summit vs Facebook. Учасники конференції закликали притягнути Цукерберга до кримінальної відповідальності

Минулого тижня у Лісабоні пройшла найбільша у світі ІТ-конференція Web Summit. Однією з найобговорюваніших тем форуму була відповідальність соцмереж та їхнього керівництва, причому не лише соціальна, але й кримінальна. Критика стосувалася здебільшого Facebook та засновника і CEO компанії Марка Цукерберга.

Цьогорічний Web Summit відкривала ексспівробітниця Facebook Френсіс Хауген, яка стала відомою завдяки Facebook Papers: вона надала медіа внутрішні документи компанії, які показали недбале ставлення керівництва Facebook до небезпечних тенденцій на платформі.

Хауген оголосила перед 20-тисячною аудиторією, що Марк Цукерберг мусить скласти повноваження керівника компанії. За її словами, Facebook не лише ігнорує поширення шкідливого контенту, але й активно його просуває, адже контроверсійні та агресивні пости отримують більше реакцій від користувачів.

Колишній інвестор Facebook та наставник Цукерберга Роджер МакНемі взагалі закликав ініціювати кримінальне розслідування щодо Facebook та його керівництва.

Зокрема, він згадав такі моменти:
– Комісії США з цінних паперів та бірж варто звернути увагу на те, що Facebook відмовляється розкривати важливу фінансову інформацію;
– Facebook уможливив торгівлю людьми на своїй платформі та «мав з цього зиск;
– керівництво Facebook було «співучасником» кампанії Stop the Steal, яка закінчилася штурмом Капітолія 6 січня;
– досі триває розслідування про можливу змову Facebook та Google щодо ціноутворення на рекламу.

Етичний бік бізнес-практик Facebook не вперше викликає питання: булінг, расизм та мова ненависті на платформі є великою проблемою. Так, футбольна легенда Тьєррі Анрі повідомив, що видалив свої акаунти у соцмережах через постійні расистські закиди. «Технологічні гіганти недостатньо активно протидіють онлайн-насильству», — наголосив він.

Френсіс Хауген також підкреслила, що Facebook просто не здатен ефективно модерувати весь контент, що з’являється на платформі насамперед через мовний бар’єр. Платформа зосереджується на англомовному контент та користувачах і майже не зважає на проблемні зони та події, якщо про них пишуть не надто «поширеною» мовою. Як приклад вона навела громадянську війну в Ефіопії, де на 100 млн населення припадає шість мов та 95 діалектів.

Заклики, щоб керівництво соцмереж несло персональну відповідальність за бізнес-практики своїх компаній, перетворюються на тренд. Так, у жовтні генеральний прокурор округу Колумбія Карл Расін уперше додав особисто Марка Цукерберга до списку відповідачів у справі Cambridge Analytica.

Якщо тренд триватиме, Facebook буде змушений переглянути свої алгоритми.
​​Ранкова SPEKA: бунт Ілона Маска, Rozetka в Узбекистані та вакцинація без голки. Згадуємо найцікавіші новини 8 листопада

It's official: Rozetka вийшла на ринок Узбекистану

Український маркетплейс Rozetka вийшов на ринок Узбекистану. Там запустився сайт Rozetka.uz.

Як повідомив виданню dev.ua оператор кол-центру, магазин працює вже майже місяць. Наразі точка видачі відкрита лише у Ташкенті. На момент запуску на сайті були представлені товари побутової техніки, електроніка, інструменти, спортивний інвентар, книги, дитячі іграшки та ін. У деяких категоріях продукції не було, проте Rozetka обіцяє, що «згодом будуть усі товари, як в Україні».

А там вже й до Китаю недалеко.

Intellias запустила безоплатну IT-школу

IT-компанія Intellias запустила освітній простір IntelliStart. Онлайн-програми за напрямами Frontend, Java, DevOps, Testing та ін. орієнтовані на студентів 3-4 курсів, випускників технічних спеціальностей та тих, хто хоче покращити свої знання.

Курси проводитимуть в онлайн-форматі протягом трьох місяців та складатимуться з навчання та інтернатури. Щоб потрапити на курс, необхідно зареєструватися, виконати тестове завдання та пройти інтерв’ю.

Якщо ви чекали на знак — ось він.

Канадська Cobionix створила робота, який вакцинує без голки

Робот Cobi вводить вакцину без шприців і голок – струмень рідини проходить через шкірний отвір розміром з волосину під високим тиском.

Робот використовує датчики, завдяки яким сканує та складає 3D-мапу тіла пацієнта. Після цього він визначає найбільш вдале місце для вакцинації. Такий спосіб щеплення не залишає слідів на тілі.

Cobi, де ж ти був, коли ми були у дитячому садочку?

Маск провів опитування у Twitter та обвалив вартість акцій Tesla

Засновник Tesla та SpaceX Ілон Маск провів опитування серед своїх фоловерів у Twitter. Він запитав, чи варто йому продавати 10% акцій Tesla.

Більшість відповіла «так», після чого котирування акцій Tesla впали на 6,8%. Маск пообіцяв виконати умови голосування, незалежно від того, якими вони будуть. Тепер він має продати приблизно 170 млн акцій на $21 млрд.

Маск провів таке опитування через обговорення нового законопроєкту в США. Йдеться про новий податок для мільярдерів. Згідно з ним, податок будуть вираховувати зі зростання загальної вартості активів, а не лише з проданої частини.

Бунт здорової людини.

Грузинський Phubber App запрацював в Україні

Локальна версія грузинського маркетплейса у форматі соцмережі Phubber App запустилася в Україні. Застосунок доступний для завантаження в AppStore та PlayMarket.

Конкурентів у OLX та Shafa.ua побільшало.

Sega може витратити майже $900 млн на свою «супергру»

Sega розгляне можливість інвестувати $882 у розроблення ігор протягом п’яти років, включаючи потенційне придбання інших ігрових компаній.

Нещодавно повідомлялося, що Sega та Microsoft разом працюватимуть над створенням ігор. Усе це частина середньострокової та довгострокової стратегії SEGA стосовно «супергри».

Метавсесвіти та суперігри – скоро залишатиметься все менше причин повертатися до реальності.

Капіталізація крипторинку перевищила $3 трлн

Станом на 8 листопада 2021 року капіталізація ринку криптовалют уперше перевищила позначку $3 трлн.

Ціна біткоїна протягом доби зросла на 6,7%. Натепер вона становить $66,37 тис. і стрімко наближається до рекорду жовтня — $67 тис.

Тому що для метавсесвітів та суперігор потрібна криптовалюта.
​​JavaScript очолила рейтинг найпопулярніших мов програмування

Про це повідомляє аналітична компанія SlashData, що досліджує глобальні тренди в IT-індустрії.

За даними аналітиків, натепер мовою JavaScript (разом із CoffeeScript та TypeScript) користуються 16,4 млн розробників в усьому світі. За останні шість місяців їхня кількість збільшилася на 2,5 млн.

Друге місце за популярністю посідає Python, третє — Java. Загалом до рейтингу увійшли 15 мов програмування (див. інфографіку SPEKA).

Раніше платформа Burning Glass опублікувала рейтинг найоплачуваніших мов програмування. До п’ятірки лідерів увійшли Ruby on rails, Ruby, Java, Swift та C++. Скільки заробляють фахівці з цих мов, читайте у матеріалі SPEKA.
​​Де вчитися на підприємця. Пять безкоштовних онлайн-шкіл для МСБ від Укрпошти, «Дія. Бізнес», «Нової пошти», Ощадбанку та Альфа-Банку

За даними Мінекономіки, малі та середні підприємці забезпечують 61% доданої вартості, 37% податкових надходжень та 73% робочих місць в Україні. У розвитку МСБ зацікавлені і держава, і корпорації, і споживачі.

Де навчитися підприємництва? Минулого тижня Укрпошта запустила серію вебінарів для українців, які планують продавати свої товари за кордон.

SPEKA розповідає, чого навчають українських підприємців на курсах Укрпошти та інших освітніх ресурсах.

Укрпошта: як продавати за кордон

Портал E-Export School створили для малих підприємців та хендмейдерів. За останні півтора року 25 тис. українців відправили Укрпоштою за кордон майже 5 тис. тонн товарів. Загальна вартість — понад $350 млн.

На порталі можна навчитися обирати майданчик для продажу, відкривати власний магазин, налаштовувати маркетинг та організовувати доставку. Є покрокові інструкції для роботи з маркетплейсами Amazon, eBay, Etsy, Shopify, Joom та Wish, а також рекомендації щодо просування у Pinterest, Instagram, TikTok та YouTube.

Щовівторка о 19.00 проходять онлайн-виступи експертів ринку.

Лектори:

◾️ незалежний консультант і продавець на eBay Олег Білоногий;
◾️ спеціаліст із просування проєктів на Kickstarter та Indiegogo Володимир Куксін;
◾️ директорка департаменту міжнародних операцій Укрпошти Юлія Павленко.

«Дія.Бізнес»: як відкрити власну справу

Навчальний портал створило Міністерство цифрової трансформації. Окрім теоретичних статей він містить 12 безкоштовних бізнес-серіалів для підприємців-початківців.

Теми: специфіка бізнесу в креативній індустрії, блокчейн та криптовалюти, фінансова грамотність, робота з персональними даними.

Лектори:

◾️ співзасновник школи дизайну Projector Олександр Трегуб;
◾️ директор платформи для електронного документообігу Олександр Вернигора;
◾️ викладач Київської школи економіки Володимир Семеніхін.

Ощадбанк: як побудувати процеси

На порталі «Будуй своє» від Ощадбанку зібрано майже 20 онлайн-курсів, понад 500 фахових публікацій та 300 відеоінтерв’ю з експертами ринку.

Теми: успішний персональний бренд, PR-стратегія для малого бізнесу, просування в YouTube, робота з Google Analytics, основи франчайзингу.

Лектори:

◾️ керівниця Google Marketing Solutions у Центральній та Східній Європі Ніна Левчук;
◾️ керівна партнерка компанії Pro capital investment Антоніна Кутова;
◾️ засновник онлайн-платформи Hubber Артем Шевченко.

«Нова пошта»: як розвивати бізнес

«Великий курс для малого бізнесу» орієнтований на підприємців, які хочуть масштабувати свою справу.

Теми: управління людьми, механізми ціноутворення, автоматизація продажу, прогнозування бюджетів, конкурентний аналіз.

Лектори:

◾️ директор з розвитку інтернет-агенції WebPromo Антон Воронюк;
◾️ засновник консалтингової компанії White Sales Валентин Яроменко;
◾️ власниця маркетингової агенції RUCHE Вікторія Папазова.

Програма складається з семи тематичних модулів, після кожного з них учасники проходять тестування. Хто в кожному тесті дає не менше 70% правильних відповідей, отримує сертифікат про закінчення курсу.

Альфа-Банк: як протистояти кризам

Онлайн-курс складається з восьми модулів — відкритих онлайн-дискусій за участі лідерів KSE та експертів з різних секторів бізнесу.

Теми: ефективний «план-відповідь» під час кризи, ризик-менеджмент, робота з хейтом і кібербулінгом у соцмережах, цифровізація та аналіз великих даних.

Лектори:

◾️ виконавчий директор блоку «Інформаційні технології» в Альфа-Банку Андрій Гриценюк;
◾️ президент Київської школи економіки Тимофій Милованов;
◾️ голова редакційної ради телеканалу «Україна» Наталія Ємченко.
Штучний інтелект відкрив в організмі людини нові «природні антибіотики»

Дослідники Пенсильванського університету розробили алгоритм штучного інтелекту, що виявив у тканинах людини раніше невідомі антимікробні пептиди. Ці сполуки можуть боротися проти інфекцій, що вже набули резистентність до наявних медикаментів.

SPEKA розповідає деталі дослідження.

Майже всі живі організми виробляють антимікробні пептиди (АМП) — невеликі молекули, здатні руйнувати захисні оболонки патогенних бактерій. Більшість відомих АМП пов’язані з імунною системою. Вчені Університету Пенсильванії розширили коло пошуку і виявили аналогічні сполуки у травному тракті, нервовій системі, а також у системі кровообігу.

Що зробили дослідники

Визначили загальні властивості антимікробних пептидів: складаються з 8 до 50 амінокислотних залишків, мають позитивний заряд, містять гідрофобні та гідрофільні складові.

Просканували людський протеом (сукупність усіх білків в організмі) за допомогою алгоритму Python. Вдалося знайти 2603 сполуки із заданими ознаками, найбільш перспективними з них виявилися 55.

Обрані пептиди синтезували в лабораторії, а потім випробували кожен з них на бактеріях, що майже не реагують на наявні антибіотики (див. інфографіку SPEKA).

Результати

Поодинці 63% антимікробних пептидів змогли повністю знищити щонайменше один з видів патогенів у колонії розміром 106 клітин на 1 мілілітр. А коли вчені поєднали декілька пептидів з одного органа (зокрема з кишківника), їхня вбивча сила зросла у 100 разів. Досліди на лабораторних мишах показали, що пептиди не токсичні для організму і не не втрачають ефективність після декількох застосувань. Таким чином, штучно синтезовані АМП можуть стати основою для майбутніх ліків.

Чому це важливо

Світом ширяться так звані супербактерії — стійкі штами, що зазнали мутацій під впливом антибіотиків і стали майже невиліковними. За даними ВООЗ, щорічно через них помирають 700 тис. людей. До 2050 року їхнє число може збільшитися до 10 млн на рік.

Більшість резистентних бактерій зараховують до умовно патогенних: зазвичай вони перебувають в організмі «у фоновому режимі», але за слабкого імунітету можуть призводити до серйозних захворювань.
Не минуло і півтора місяця, а ми вже перетнули межу у тисячу підписників Telegram-каналу. Дякуємо, що читаєте нас, розповідаєте про канал (ми ж навіть не починали його просувати) і шерите пости.

Усе це — ваша заслуга.

Тож сьогодні ми святкуємо! А наш тисячний підписник отримає подарунок від команди SPEKA 🎁

Летимо далі 🚀
​​Україна почне переходити на електронну зміну місця реєстрації з 1 грудня

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров розповів, як працюватиме зміна місця реєстрації онлайн у застосунку «Дія». Нагадаємо, що 5 листопада Верховна Рада ухвалила відповідний закон.

Наразі послуга тестово працює у семи містах: Києві, Харкові, Вінниці, Луцьку, Рівному, Кривому Рогу й Маріуполі. З 1 грудня 2021 року почнеться поступовий перехід на електронну зміну місця реєстрації у всіх регіонах України.

Щоб прописатися у власній квартирі, необхідно буде:

▪️ вказати власну адресу;
▪️ натиснути «прописатися» у «Дії»;
▪️ підписати документ за допомогою електронного цифрового підпису (ЕЦП).

Для реєстрації іншої особи (наприклад, в орендованому житлі) власнику квартири необхідно:

▪️ дочекатись відповідного запиту;
▪️ підписати його за допомогою ЕЦП.

За словами Михайла Федорова, зміна місця реєстрації онлайн триватиме 5-10 хвилин.

Новий закон дозволить оформлювати пенсію чи медичну допомогу саме за місцем проживання (йдеться про вторинну і третинну медичну допомогу). Раніше таку допомогу можна було отримати тільки за місцем реєстрації.

Військкомати автоматично отримуватимуть інформацію про зміну місця реєстрації. Нині Мінцифри працює над підключенням кожного військкомату до системи.
Як залучати ІТ-таланти в умовах високої конкуренції на ринку та ще й з обмеженими ресурсами? Що таке бренд роботодавця, як його будувати і навіщо? Про це ми поговоримо за сніданком у чудовій компанії членів UA Tech Club з «ІТ-ейчаром всієї України» Вікою Придатко та головним винаймачем «рефейсіанців» Юлією Кравчук. Також поділимося сумними і смішними історіями хайрингу 🔥

📌Записуйте: 19 листопада, 11:00, бізнес-сніданок у HayLoft. Вартість: 1000 грн.

👉За посиланням можете забронювати собі місце: https://forms.gle/t6m1sg79R95Pt9oK7. А продаж квитків стартує 12 листопада.

Зверніть увагу, що на захід можна потрапити із сертифікатом вакцинації або з негативним ПЛР-тестом. Будьте здорові!
TikTok and Fitness: The Rise of Wellness Trends on the Platform