SEO практика
313 subscribers
43 photos
3 videos
16 files
1.88K links
Телеграм канал на групата "SEO практика" - практическо SEO.
Бележник https://sp.jump.bg/
FB https://t.co/tIVyhNzfLt
Download Telegram

# Вчера си поговорихме с Дивна за състезанието на jump.bg, нейния път в него и методите, с които работи по divna.tech

- Дивна, мина вече колко, 3 месеца от състезанието - https://divna.tech/zashto-izbrah-hosting-v-jump/? Ти влезе в него без да имаш ясна идея какво ще правиш и застана начело. Как се случи това?

- Ами, в самото начало - идеята да участвам в това състезание за мен беше немислима - аз - която от вчера се занимавам - да дръзна да се меря с професионалистите?!?! Но от друга страна ме обзе ентусиазъм - да подкрепя състезанието - като пълнеж - нека има участници, включително и такива, които са на олимпийския принцип.

Тук следва да призная, че бях побутната и от силната група в Телеграм към ФБ групата - "SEO Практика" - с възгласи - "Хайде, хайде!" - можех ли да откажа на силните ментори. Почувствах се и подкрепена и идеята да участвам не беше толкова "налудничава" в моето съзнание.

Вече виждах и възможността в самото състезание да науча много, като се уча от по-добрите. Така започна всичко ...

Естествено, човек, който е начинаещ, не е обременен с очакванията да спечели - това допълнително ми създаде и спокойствие - че каквото и да се случи. Не губя нищо.

Първоначалната идея бе да създам забавно съдържание, което да разсмива и да провокира споделяне. Ежедневно да допълвам с нещо ново. И тази стратегия беше успешна, докато имаше малко участници. Статията беше първа, обновяваше се всеки ден. И водеше.

Но когато в състезанието се появиха повече играчи и всички пишеха "сериозно" по темата - моята "смешка" вече беше ирелевантна. Всички те създадоха семантика около хостинг, докато аз все повече се отдалечавах от нея. И в този момент от водещо място изпаднах до 10-12 място. Трбваше да направя нещо - и то не нещо малко. Изцяло пренаписах статията - вече съвсем сериозно по темата. Както и започнах да правя връзки. Това ме дръпна няколко места напред.

Написах още няколко статии по темата хостинг, като внимавах да няма канибализация и ги навързах. Продължих да правя връзки и това даде резултат.

- Сега, от дистанция 3 месеца, спечели или загуби от участието си? Според теб имат ли място "новаци" в подобни мероприятия?

- Спечелих, разбира се - в моята чаша и капка вода да има - тя не е празна. Но, ако трябва да претегля вложените услилия, които не са никак малко и ползите - определено съм много на плюс. И най-вече - защото по-знаещите ме наблюдаваха и коментираха грешките. Защото грешки правя. Но е хубаво от тях човек да се учи.

Без подкрепата на менторите - нямаше да съм с този резултат сега и разбира се - без положения труд.

В допълнение - изключително много научих за хостинга - което е extra bonus и от полза на всеки, които има онлайн дейност.

Такъв тип състезания са изключително подходящи за начинаещи, особено, ако имат кой да им хвърля по едно око и да ги вкарва в пътя, като кривват, като участва с градивна критика.

- Дай да влезем сега малко в SEO частта и да се опиташ да анализираш кое ти донесе успех? Кажи ми първо онсайт какво направи, къде бърка, къде се поправя? Кои бяха нещата, които според теб дадоха най-голяма полза на divna.tech ?

- Основната грешка беше излизането от семантичното ядро по темата. С очите си видях как всеки ден падах надолу и надолу ... Докато не ликвидирах всичко извън темата.

Най-голяма ползва онсайт имаше към основната публикация да добавя още публикации. Започнах с такива с нискочестотни търсения - които навързах с линкове към основната статия. След това добавих още публикации с по-високо честотни думи. Добавих не само връзки към основната статия, но и към подзаглавия от нея.

- Да, ние всички помним онзи Гергьовден, който те сваляше. След като изчезна позициите видимо тръгнаха нагоре. Помощни статии има и още един участник, който залага на тях - dimitrovgradbg.com и той също стои сравнително стабилно в челото. Да погледнем и работата ти офсайт? Можеш ли да споделиш какъв тип линк билдинг правиш, в какъв обем, кои материали линкваш, с какъв анкър?

https://www.facebook.com/groups/seopraktika/permalink/830977147843494/

Може повечето от вас да са запознати с този проблем на индексиране на спамерски търсения в WordPress, но пък реших, че е интересно и полезно да се напомни:


Дискусия https://www.facebook.com/groups/seopraktika/permalink/831085227832686/

Много бърз анализ на PageExperience Algo-то.

https://twitter.com/davideprev_SEO/status/1412415244941549572

За жалост според мен от толкова много ъпдейти в кратко време не може да се види кой е виновен.

Дискусия https://www.facebook.com/groups/seopraktika/permalink/831162747824934/

ето това препоръчвам силно на всички, които имат онлайн магазини в региони на гугъли, в които има шопинг

Дискусия https://www.facebook.com/groups/seopraktika/permalink/831169444490931/

Ако сте SEO агенция и ползвате Ahrefs с Agency план, може да се добавите в каталога им.

Дискусия https://www.facebook.com/groups/seopraktika/permalink/831245831149959/

Здравейте,
някой навътре с advanced настройките на Жабата, да удари едно рамо?

Дискусия https://www.facebook.com/groups/seopraktika/permalink/831325434475332/

След два часа - Koray Tugberk Gübür, Teodora Petkova and Mary Stovall talk about semantic SEO and how to implement it.

https://register.gotowebinar.com/register/3800559114089482510 .

Дискусия https://www.facebook.com/groups/seopraktika/permalink/831793014428574/
Audio
Стефан Даскалов е направил аудио запис на разговора между Теодора, Корай и Мари за семантично SEO.

За тези, които не успяха да гледат уебинара с Корай днес - някои акценти от неговото участие:

🎯 Когато всеки ден прекарвате по 4-5 часа в SERP-a, започвате да забелязвате, че някои изречения или структурата на някои изречения помага повече. Аз вече съм си изградил рефлекс за това и когато чета или пиша - го правя със семантиката.
🎯Когато четете даден текст, трябва да усещате че извличате данни от него. Това е NLP термин, наречен "text to data" или "data to text".
Когато създавате текст, трябва да дефинирате неговата структура, като създадете т.нар. topical map - тематична карта. По всяка тема трябва да добавите т.нар content brief (кратко съдържание) и от него да добавите контекстуални вектори към заглавията. Трябва да създадете и контекстуалната йерархия. И според семантичните анотации да създадете вътрешни линкове.
За параграфите трябва да определите - атрибутите на кои ентитита ще покриват и за кои въпроси.
Ако не подберете правилните ентитита - няма да се получи. Например, оптимизирах статия за хладилnици, но според NLP API на Google - статията беше за хранa. Тъй като авторът беше говорил повече за хранa и според машината - статията е за храна, е не за технология или хладилници. В целия текст, във всички пасажи - на център бяха храните. Когато Гугъл чете статия - той се опитва да хване основните ентитита и интента за страницата. И според това - свързва статията с възможни queries "заявки". Не е лесно да обучите авторите да пишат по този начин.
🎯 Пълна автоматизация все още не е възможна, но частично - да. Използвам себе си, Python и NLP. Отворете SERP-a, извадете страниците, извадете всички ентитита, техните атрибути, таксономия и връзки между тях.
🎯 Как извличаш ентититата - използвам SpaCy или други NLP алгоритми или библиотеки. Но освен това е въпрос на рефлекс да можете да разберете кои концепции са използвани.
Прегледайте страниците, използваните анкори, заглавията, структурата на параграфите, people also aks, n-грамите на картинките, в техния source section ще видите тяхната категория с n-грами и т.н., за да извлечете информация и за атрибутите на ентититата.

Дискусия https://www.facebook.com/groups/seopraktika/permalink/832007151073827/

Някои мои наблюдения от последните Google ъпдейти, които може да изкоментираме петъчно. Всяко от тях е отворено за дискусия и ако имате обратна тези, я споделете.
* Ролята на Core Web Vitals и да я има, е доста малка. Все още силните сайтове са непоклатими дори и бавни.
* Увеличи се ролята на онсайт семантиката. Всички текстове на страници, които падат при този ъпдейт, е добре да се преработят с отчитане на NLP алгоритмите.
* Връзките влияят вече чисто като брой. Дори и долнопробните си дават тяхното. Нещо този spam ъпдейт не ми прилича много на spam ъпдейт, освен ако не се има предвид, че насърчава спама.

Дискусия https://www.facebook.com/groups/seopraktika/permalink/832504664357409/

👉Може би ще е в полза на новостартиращите сайтове.🌐🖇

Дискусия https://www.facebook.com/groups/seopraktika/permalink/832524587688750/

Здравейте знаещи! Имам следния въпрос. Как се контролират анкорни линкове и платен трафик към сайт? Има ли механизъм за това или се доверяваме на статистиката на донора, още повече, че има доста голяма разлика между Google Analytics и това, което те дават като посещения на сайта? Каква е вашата практика? На мен ми изглежда това като мобилните оператори - плащаш и не питаш :)

Благодаря предварително!

Дискусия https://www.facebook.com/groups/seopraktika/permalink/833046620969880/

В последно време виждам всички в SEO средите залитат към Python за обработки. Ще ви издам една малка тайна - повечето неща, за които четете някакви непонятни командни редове, можете да ги вършите удобно в Excel с помощта на SEO Tools for Excel.

Просто си го купете (не е скъп), разучете конекторите, които са ви нужни във вашата работа и ползвайте изчислителната мощ на Excel с тази SEO добавка.

Дискусия https://www.facebook.com/groups/seopraktika/permalink/833671367574072/

Който разбира тук се спира:


Дискусия https://www.facebook.com/groups/seopraktika/permalink/834287177512491/

Свърши се с ъпдейта, да видим какви анализи ще излязат


Дискусия https://www.facebook.com/groups/seopraktika/permalink/834577494150126/

Много добре е обяснено. Препоръчвам на всеки, който има интерес към semantic SEO-то.

Дискусия https://www.facebook.com/groups/seopraktika/permalink/834665707474638/
The Ultimate Guide to Microsoft Publisher